Klub Twórców Reklamy

Konkurs KTR

List Przewodniczącego Zarządu KTR

KTR 2020

Od kilku tygodni zadajemy sobie i zaangażowanym w kształtowanie branży kreatywnej na naszym rynku pytanie: czy KTR powinien się w tym roku odbyć? Większość́ tych rozważań prowadzi do kolejnych pytań, takich jak „Kiedy?”, „Jak?” „Czy tak samo?”, co świadczy, że na powyższe, to najważniejsze pytanie odpowiadamy: „Tak”.

KTR odbędzie się w 2020 roku.

W czasach epidemii i obaw branży przed kryzysem zorganizowanie konkursu jest wyjątkowo trudne. Z tej perspektywy jeszcze wyraźniejsza jest rola jaką KTR pełni w środowisku. Organizowany od 17 lat stał się nie tylko punktem odniesienia dla kreatywności, dizajnu, twórczości i produkcji reklamowej w Polsce, ale również miejscem i czasem inspiracji.

Stał się niepowtarzalnym ekosystemem, w którym w symbiozie żyjemy wszyscy: ci z agencji sieciowych i ci z niezależnych, ci z domów produkcyjnych i post-produkcyjnych, dizajnerki, dizajnerzy, ilustratorki, ilustratorzy, twórcy animacji, filmów i nieruchomych obrazów, a także nasi klienci, dla których z roku na rok znajdujemy coraz lepsze i bardziej skuteczne rozwiązania, dzięki kreatywności. W naszym ekosystemie jest też miejsce dla tych wszystkich, którzy dopiero mają rozpocząć swoje kariery jako niezależni twórcy czy zasilając agencje, a inicjatywy KTR takie jak See&Say / Must See im w tym pomagały. Staramy się nie zaburzać tego ekosystemu i pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą nam przeprowadzić poza konkursowe aktywności w bezpiecznym czasie i formie.

Zdając sobie sprawę ze zmiany priorytetów spowodowanych przez epidemię, wychodzimy z założenia, że skoro od ostatniej edycji KTR minął prawie rok, to wśród dokonań naszej branży są prace, które zasługują na wyróżnienia i nagrody. Wszyscy pamiętamy przecież kampanie, realizowane w naszym kraju jeszcze przed epidemią, zwłaszcza te, których zazdrościliśmy, bo nie były naszymi pomysłami czy realizacjami.

Komunikacja, a zatem również kreatywność, musiała ostatnio przystosować się do nowych warunków. Przez ostatnie tygodnie pojawiła się niezliczona ilość pomysłów, inicjatyw, idei, często oddolnych i często niezwiązanych z branżą komunikacji marketingowej. Chcemy, aby dla tych pomysłów również znalazło się miejsce w tegorocznym konkursie. Otworzymy dodatkową kategorię, która będzie bezpłatna i otwarta na wszystkie ciekawe, zauważone zjawiska – kreatywne rozwiązania powstałe w czasach izolacji. Nie będzie to kategoria stricte konkursowa, bo nie będzie w niej rywalizacji o punkty w rankingu czy o kolory statuetek.

Chcemy, aby tegoroczny Konkurs KTR miał dużo więcej walorów edukacyjnych. Żeby wskazywał, promował i komentował te działania, które mogą zainspirować innych do tworzenia jeszcze lepszych rozwiązań w komunikacji marketingowej.

Realizując konkurs wychodzimy oczywiście z założenia, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dołożymy wszelkich starań, żeby praca jurorów była dostosowana do sytuacji, w której będziemy jako część globalnego społeczeństwa walczącego z pandemią – być może odbędą się tylko spotkania online.

Wiemy, że uczestnictwo w tegorocznych konkursach może dla niektórych być utrudnione. Dlatego wspólnie ze Stowarzyszeniem Komunikacji Marketingowej SAR przygotowaliśmy szereg wspierających udogodnień w przystąpieniu do KTR i zmian w terminach, które mamy nadzieję pozwolą zaistnieć w konkursie wszystkim zainteresowanym.

KTR jest inicjatywą prawdziwie środowiskową, którą wyróżnia fakt, że w konkursie te same szanse ma niezależny twórca, freelancer, czy wieloosobowy zespół dużej agencji. Jak zawsze, wskażemy najlepsze kampanie, które miały miejsce na naszym rynku lub zrealizowane zostały przez nasze środowisko – w tym roku w czterech sekcjach: Communication, Design, Craft, Technology.

O zmianach organizacyjnych i regulaminowych będziemy wkrótce informować. Mamy jednak nadzieję, że niektóre z nich okażą się zmianami na lepsze i będziemy chcieli je podtrzymać z korzyścią dla wszystkich w następnych latach.

W tym roku będziemy mieli więcej czasu na zgłoszenia. Dzięki temu, w najbliższych miesiącach możemy się skoncentrować na tym, żeby pokonać kryzys i wyjść z niego w najlepszej możliwej kondycji, razem z markami dla których pracujemy.

Bardzo Wam dziękujemy, życzymy zdrowia i kibicujemy Wam w tych trudnych chwilach, bo wiemy, że ten czas, to również najlepszy moment dla kreatywności.

Mamy nadzieję, że będziemy się mogli wkrótce zobaczyć.

Maciek Waligóra, przewodniczący Zarządu KTR

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą w dwóch terminach:

  • „Early birds”: 8 maja 2020 *
  • Final deadline, 11 września 2020

* wszystkie prace, które już zostały zgłoszone i te zamknięte do 8 maja 2020 będą miały status „early birds” i obniżoną opłatę zgłoszeniową.

Nowe terminy

Nowy cennik zgłoszeń